מאת: ד"ר עדי חסון דביר, מומחית ברפואת משפחה

השיער הולך לאיבוד: איך עושים לזה סוף? המדריך למקריח

img

התקרחות היא תופעה אסתטית מוכרת, ושכיחה למדי. התמודדות עם התקרחות יכולה להטריד את הסובלים ממנה, אשר ישמחו לדעת כיצד יוכלו לטפל בה בצורה יעילה. המפתח לטיפול יעיל, בהתקרחות וככלל, הוא ידע. ברגע שנדע יותר על ההתקרחות, על הסיבות לה ועל השלבים שלה, נוכל להבין טוב יותר כיצד להתמודד איתה ואולי אף למנוע אותה. צללו איתנו לעומק התופעה, ותדעו עליה הרבה יותר.

מהי התקרחות?

כדי לענות על השאלה הזאת, נבדיל קודם כול בין התקרחות לבין נשירה. ההבדל הוא גדול, וברור מאוד: בעוד נשירה היא חלק ממחזור החיים של השערה, התקרחות היא מצב שבו השערה לא גודלת שוב לאחר שנשרה. במילים אחרות, נשירה - גם אם היא מוגברת, דבר שידרוש טיפול מתאים - לא גורמת להיווצרות קרחת. עוד נציין כי מדי יום נושרות כ־100 שערות מראשו של אדם, כחלק ממחזור החיים התקין של שיער הראש.

התקרחות, לעומת זאת, היא הסיבה להופעת אותה פדחת נטולת שיער, שתישאר כזו לצמיתות (אלא אם כן תטופל - ולכך נגיע בהמשך). בתהליך זה השערות לא צומחות שוב, אלא הולכות ונעלמות, ואותו אדם הסובל מכך נפרד אט־אט מעוד 'חלקות שעירות' על ראשו.

img

מה עוד יכול לגרום להתקרחות?
המטבוליט המדובר הוא לא הסיבה היחידה להתקרחות, כמובן - שאחרת התופעה הייתה שייכת באמת לגברים בלבד. אם כן, מה עוד גורם להתקרחות?


אותם גורמים לא מביאים בהכרח באופן ישיר להיווצרותה של התקרחות, אלא מהווים מעין 'זרז' או טריגר להופעתה.

מי סובל בעיקר מקרחת?

אומנם התקרחות היא תופעה שיכולה לקרות אצל כל אדם - אך היא רווחת מאוד אצל גברים. למעשה, נהוג להניח כי כ־50% מהגברים יסבלו מהתקרחות בשלב כזה או אחר של חייהם, בתהליך ממושך שלעיתים יחל כבר בגיל ההתבגרות. כיום ישנו אף מושג רפואי אשר נקרא התקרחות גברית: אותו תהליך התקרחות שמתחיל מה'מפרצים' שבצידי המצח, ואט־אט מתקדם אל שאר חלקי הראש.

ההתקרחות, וכך גם הצורה שבה היא מופיעה, תלויה בדרך כלל בהורמונים. זקיקי השיער שעל ראשנו רגישים ל־DHT, דיהידרוטסטוסטרון, מטבוליט הקשור בהורמון הטסטוסטרון, הוא ההורמון הזכרי. אותו מטבוליט פוגע בזקיק וגורם לו, במהלך מחזור החיים של השערה, להצמיח בכל פעם שערה דקה יותר – עד שזו נעלמת. זו הסיבה שבגללה ההתקרחות נפוצה הרבה יותר בקרב גברים. שלבי ההתקרחות
עניין שלבי ההתקרחות הוא עניין חשוב, שכן ככל שהטיפול בהתקרחות ייעשה מוקדם יותר, כך הסיכוי להביא לשיפור יהיה גדול יותר. ההיגיון סביב זה פשוט: קשה מאוד להצמיח שיער בחזרה, לאחר שהפסיק לצמוח באופן מוחלט; לעומת זאת, עצירת תהליך ההתקרחות והיחלשותן של השערות נחשבת אפקטיבית הרבה יותר.

אם כן, מה הם שלבי ההתקרחות? ישנם שבעה כאלה, המדורגים על פי 'סולם המילטון', שאותו הגה חוקר בשם זה כבר באמצע המאה הקודמת. שלב 1 הוא המוקדם ביותר, ושלב מספר 7 הוא המתקדם והחמור ביותר. כאמור, חשוב לא לחכות: שלב 3, שבו נראית נסיגת שיער במצח ובצידי הראש, כבר מוגדר כהתקרחות. בשלב זה ואולי אף לפניו מומלץ להתחיל בטיפולים מתאימים.
איך מטפלים היום בהתקרחות?

החדשות הטובות הן - ומדובר בחדשות טובות מאוד גם בהשוואה למצב לפני עשור בלבד, למשל - שהיום ישנם לא מעט טיפולים בהתקרחות, כמה מהם יעילים במיוחד. אומנם ישנה עוד דרך לעבור בתחום, אך כיום ההתקרחות זוכה למענה טוב למדי. אלו הטיפולים האפשריים:

< חזרה לעמוד הראשי