מאת: ד"ר עדי חסון דביר, מומחית ברפואת משפחה

הקורבנות המיידיים:
מי הם הסובלים בעיקר מהתקרחות?

img

התקרחות היא תופעה שכיחה, אך יש קבוצות אוכלוסייה מסוימות שבקרבן התופעה הזו שכיחה יותר, ואחרות שבהן היא נמוכה מאוד יחסית, לעיתים כמעט לא קיימת.
רוצים לדעת אם אתם שייכים לקבוצת 'הקורבנות הפוטנציאליים'? הכתבה הזו תעזור לכם לפצח זאת - ואולי אפילו להתכונן. גברים - ועוד יותר מזה גברים יהודים

נראה שהגברים הם האוכלוסייה שבה ההתקרחות היא הנפוצה ביותר, ואפשר לראות זאת היטב סביבנו. שכיח מאוד לראות גברים מתקרחים, ונדיר הרבה יותר לראות נשים כאלו.

על פי הסטטיסטיקה, 50% מהגברים סובלים מהתקרחות ברמה כזו או אחרת עד גיל 30, ואילו רק 15% מהנשים עד לגיל הבלות. עד לגיל 70 שיעור המתקרחים בקרב גברים עולה ל-80%.

אבל מתברר שלא רק המין משנה כאן, אלא גם המוצא. על פי מחקרים שונים, הגן היהודי גורם להתקרחות בשכיחות רבה יותר, ובתוכם גברים אשכנזיים סובלים מכך יותר. אגב, בקרב נשים שעברו את גיל הבלות שיעור ההתקרחות עולה פלאים, ל-50%.

img

נראה כי ההבדלים הללו קשורים בהורמון הגברי, הטסטוסטרון, שנוכחות מטבוליט הקשור אליו, בשם דיהידרוטסטוסטרון, פוגעת בזקיקי השיער שעל הראש. זאת הסיבה שרבים מהמקריחים הם גברים, וזאת הסיבה שבגיל הבלות נשים רבות יותר סובלות מהתופעה – שכן רמת הטסטוסטרון בגופן עולה, ביחס לרמות ההורמונים הנשיים.

קיימות מספר אפשרויות לטיפול בהתקרחות, החל בהשתלות שיער (שהפכו עם השנים מדויקות ואיכותיות בהרבה לעומת שנים עברו) ועד שימוש בתרופות.

אחת התרופות הקיימות היום היא "הרגיין קצף", אותה המטופל מורח על ראשו.

מדובר בתרופה ללא צורך במרשם רופא המכילה את החומר הפעיל מינוקסידיל 5%, שמסייע להמרצת מחזור הדם אל זקיקי השיער באזור הקרקפת ובכך מעודד את פעילותם.

< חזרה לעמוד הראשי